dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

15 mio. kr. til to CO2-reducerende projekter

Midlerne skal bruges til projekter, der med ny teknologi reducerer CO2-udledningen. Aarhus og Høje Taastrup står bag projekterne i partnerskab med andre kommuner og regioner.
22. DEC 2022 14.35

AARHUS / HØJE-TAASTRUP: Projektforslag om reducering af CO2 fra henholdsvis Aarhus Kommune og Høje-Taastrup er blevet udvalgt af det nye Digitaliserings- og Ligestillingsministerium til at få i alt 15 mio. kr. til to projekter, oplyser ministeriet. 

Midlerne til de to projekter stammer fra en tilskudspulje på i alt 142,8 mio. kr. i 2022-2025 afsat på finansloven 2022, som kan støtte offentlige projekter indenfor velfærd, grøn omstilling og mangel på arbejdskraft.

Begge projekter er lavet i partnerskab med en lang række andre kommuner, regioner og øvrige aktører og indeholder løsninger, som går på tværs af flere myndigheder. Derudover har de dokumenteret effekt i forhold til at reducere CO2-udledningen og afbøde effekterne af klimaforandringer.

- Danmark skal være i førertrøjen, når det gælder digitalisering og grøn omstilling. Vi gør det allerede godt i dag. Men skal vi bevare – og udbygge – vores position som digitalt og grønt foregangsland, kræver det fortsat nye digitale løsninger og teknologier. Det leverer begge disse projekter på, siger digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre (V).

Aarhus-partnerskabet

Ti mio. kr. går til Aarhus Kommunes partnerskab til at udbrede løsningen ”FleetOptimiser”, der er et intelligent flådestyringsværktøj. FleetOptimiser understøtter gennem dataanalyse omstillingen af en flåde af fossilbiler til klimavenlige alternativer.

Det sker bl.a. ved at simulere kørte ruter (med fossilbiler) med nye køretøjer (cykler og elbiler) og vise den mulige reduktion af CO2-udledning og økonomiske besparelse.

Løsningen er udviklet i forbindelse med et tidligere signaturprojekt og anvendes i dag af tre kommuner med stor succes. I det nye projekt skal løsningen udbredes til endnu flere, hvor Aarhus Kommune i partnerskab med Syddjurs, Aalborg, København, Odense, Esbjerg, Favrskov, Norddjurs, Ringsted, Slagelse og Sønderborg kommuner samt regionerne Midtjylland og Sjælland samt Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse går sammen om at tage løsningen i brug.

Høje-Taastrup-partnerskabet

Høje-Taastrup Kommunes partnerskab modtager 5 mio. kr. til at implementere en databaseret løsning, der skal skabe mulighed for at mindske el-, varme- og vandforbruget i bygninger.

Projektet vil anvende et analyseværktøj baseret på kunstig intelligens, der blandt andet kan identificere kommunale bygninger, der har et afvigende forbrug af el, vand og varme, så der hurtigt kan rettes op på fejl, samt anslå hvor stor energibesparelse der kan opnås ved konkrete tiltag til forbedring.

Løsningen har i tidligere afprøvninger vist meget lovende resultater. Projektet er et partnerskab mellem Høje Taastrup Kommune og fire andre kommuner, som ikke er nævnt ved navn, samt Gate21 og GovTech Midtjylland.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/15-mio-kr-til-to-co-sub-2-sub-reducerende-projekter

GDPR