Ankestyrelsen vil ikke gå ind i sag om inhabilitet1. dec 2019, 17:03Denne artikel er kun tilgængelig for abonnenter på dknyt Log indEmailKodeordLog indGlemt kodeord >>30 dages gratis prøveperiodeAdgang til alle artikler og analyserDet mest gennemarbejdede stof på områdetDin IP-adresse er:
Kunstgræsbane med forurenings-begrænsning på vej i Hareskov12. dec, 15:54Furesø etablerer ny kunststofbane, som skal påvirke vand og søer mindst muligt.
Ring 5-modstandere gør endnu et forsøg på at lægge planen i graven12. dec, 15:17Taktisk opdeling i to beslutningsforslag, for syd og for nord.
Sundhedsundersøgelsen i Grindsted bliver yderligere forsinket12. dec, 14:30Usikkerheder i de sidste data, der skal indgå i den registerbaserede sundhedsundersøgelse i Grindsted, betyder, at undersøgelsen ikke kan nå at blive færdig til januar.
Efter fangeflugt: Tre tiltag iværksættes nu og her 12. dec, 12:52Regionerne, politiet, anklagemyndigheden og kriminalforsorgen er klar med tre tiltag, som skal iværksættes med det samme.
Rødt borgmesterbagland skal redde Krags udligning12. dec, 12:35Socialdemokratiske borgmestre giver god ballast i de kommende forhandlinger om udligning, mener indenrigsminister Astrid Krag (S).
København på vej med tocifret antal el-løbehjul-tilladelser 12. dec, 12:0111 forskellige firmaer er inde i billedet som fremtidige leverandører af el-løbehjul i hovedstaden. Det er langtfra en optimal løsning, mener en af ansøgerne.
Stakket frist for fortsat valgbarhed efter voldsdom til byrådsmedlem12. dec, 10:59Efter frihedsstraf både i byret og ved landsret er en mulig ansøgning om tredjeinstansbevilling eneste grund til, at Jane Noer (V) stadig er medlem af Solrød Byråd.
Lejre-borgmester: Sjælsmark-familier bliver dyre 12. dec, 10:50Det kan blive dyrt for kommunen, at Sjælsmark-familier skal flytte til Avnstrup i Lejre, mener borgmester Carsten Rasmussen (S), der er pessimistisk.
Glædelig vinter!12. dec, 10:30Ikea skal ikke komme her og kalde julepynt for Vinterfest i stedet for normale Ikea-navne som Snöslask eller Vattenpöl.
Sjælsmark-familier skal til Lejre12. dec, 8:58Fra foråret 2020 skal børnefamilier, der i dag er på Sjælsmark, indkvarteres på Center Avnstrup i Lejre Kommune.
Kommuner hyrer konsulenter til at spare på handicappede12. dec, 7:12Mindst 19 kommuner har hyret konsulenter til at finde besparelser på kommunens støttetilbud til udsatte. Eksperter kalder afregningen på kant med loven.
Ministre vil løse komplekst problem med gamle løsninger 11. dec, 16:00Sundhedsministeren og social- og indenrigsministeren kunne på samråd ikke komme med et klart svar på, hvad de vil gøre for at sikre patienters sikkerhed og de rette kompetencer på bosteder efter dødsfald i Odense. Det mener i hvert fald spørgsmålsstillere
Assens må om igen med at placere nationalt Lystfiskericenter 11. dec, 15:30Nationalt Center for Kyst- og Lystfiskeriturisme kan ikke bygges ved Agernæs Havn. Strandbeskyttelsen blev ikke ophævet her.
Store tidsforskelle i sagsbehandling til handicapbiler11. dec, 15:25Sagsbehandlingstiden til at få en bevilling eller et afslag på handicapbil kan tage op til tre-fire gange så lang tid i nogle kommuner.
Kommunaldirektør ville tilbageholde oplysninger om forurening11. dec, 15:15Forureningen af stranden nær et planlagt ferieresort på Nordals skulle ikke deles med offentligheden, viser aktindsigt.
Regioner vil give deltidsansatte ret til at komme op på fuld tid11. dec, 14:54Sygeplejersker og sosuassistenter omfattes fra næste år.
Helsingør bliver 5G-testkommune11. dec, 14:29TDC Net åbner Danmarks største 5G-pilotprojekt i Helsingør Kommune og bliver dermed den første operatør i Danmark, der integrerer 5G-nettet i sit mobilnetværk.