SYDDANMARK: I Region Syddanmarks budgetaftale for 2019 blev det vedtaget at afsætte to mio. kr. årligt i 2019 og 2020 til en såkaldt mobilitetspulje. Midlerne skal finansiere projekter, der kan bidrage til, at nye teknologiske løsninger inden for kollektiv trafik kan udvikles og anvendes med henblik på at optimere den kollektive trafikbetjening i Syddanmark, oplyser regionen.
Puljen kan nu søges af FynBus og Sydtrafik, og regionen håber, at midlerne kan øge passagertallet i den kollektive transport i Syddanmark, hvor det i øjeblikket er faldende.
Formanden for Udvalget for regional udvikling, Søren Rasmussen (DF), siger:
- I Syddanmark har vi den udfordring, at der er stor geografisk afstand mellem byerne, og det betyder, at mange syddanskere vælger at tage bilen i stedet for den kollektive trafik. Det gør det sværere at gøre den kollektive trafik mellem byerne rentabel. Derfor bliver vi nødt til at tænke i nye baner, og her kan nye teknologiske løsninger være med til at løse nogle af disse udfordringer.
96 pct. kører i bil ugentligt
Region Syddanmarks borgerpanelsundersøgelse fra december 2018 viser, at 96 pct. af syddanskere over 18 år kører i bil mindst en gang om ugen, og at kun hver femte finder det praktisk muligt at udskifte blot en del af deres biltransport med kollektiv transport.
Samtidig viser en rundspørge foretaget af Fynbus på tre ungdomsuddannelsesinstitutioner, at op mod en fjerdedel af de studerende i dag tager bilen til og fra deres uddannelse.
Med mobilitetspuljen afsætter regionsrådet nu midler i både 2019 og 2020, som skal understøtte trafikselskabernes fortsatte arbejde med at udvikle og optimere den kollektive transport i Syddanmark. Til større og/eller længerevarende projekter vil det være muligt at søge hele puljen i 2019.
De første projekter forventes igangsat i efteråret 2019.
MG
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.