dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Invasive planter breder sig og koster millioner at bekæmpe
Foto: Miljøstyrelsen

Invasive planter breder sig og koster millioner at bekæmpe

En ny rundspørge viser, at hele 71 pct. af kommunerne kæmper med ødelæggende pileurter og bruger millioner på bekæmpelse. Chefer efterlyser regler på området.
2. MAJ 2019 6.29

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.