SILKEBORG: Både det ene og det andet valg nærmer sig, og det ene er allerede fastlagt - nemlig europaparlamentsvalget 26. maj, og folketingsvalget kommer senest 17. juni. Og Silkeborg vil have endnu flere af kommunens borgere ned i stemmeboksene.
Det skal blandt andet ske ved at sende 48.000 sms'er som påmindelse til borgerne, og med sloganet 'Vi stemmer! Gør du?' skal Silkeborg ramme en høj valgdeltagelse igen, for det er afgørende for demokratiet, lyder det fra kommunen.
Det er særligt gruppen af nydanskere og personer udenfor arbejdsmarkedet, som kommunen håber at hive op af sofaen, da de generelt har en lavere deltagelse end gennemsnittet.
Op til europaparlamentsvalget er hjemmesiden beSTEM.dk fyldt med information om EU og dens betydning for vores dagligdag. Hjemmesiden giver også overblik over kommunens tidligere indsatser ved blandt andet KV17.
Tag dit barn med
Der er også et element af demokratiopdragelse i kampagnen. Kommunen opfordrer nemlig forældre til at tage børnene med i stemmeboksen, så demokratiet kan komme ind under huden så tidligt som muligt.
Silkeborg har siden 2013 arbejdet for at øge valgdeltagelsen med projektet beSTEM, og blandt andet sms'er var med til at få eksperter til at kåre Silkeborgs kampagne til den mest effektfulde i 2013, ligesom sms'ernes lave pris gør dem lang mere omkostningseffektive end breve. I rapporten blev 44 kommuner med i alt 2,3 mio. vælgeres valgdeltagelse og indsatser analyseret.
Ved FV15 var der i Silkeborg Nordkredsen en stemmeprocent på 88,53, og i Silkeborg Sydkredsen 87,32. Den landsdækkende var 85,9.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.