- Vi ønsker ikke at indlede en dialog, før de strejkende afblæser den overenskomststridige arbejdsnedlæggelse og går tilbage i arbejde, siger Arne Nikolajsen, direktør i Sundhed & Omsorg.
De strejkende blev i går idømt en bod, og sagen er nu sendt videre til Arbejdsretten, hvor de vil blive idømt en skærpet bod.
SOSU-medarbejderne er ansat i Omsorg i hjemmeplejen og omfatter bå-de SOSU-hjælpere og SOSU-assistenter inden for FOAs område.
Der er etableret et nødberedskab, der først og fremmest sikrer, at de svageste borgere får den nødvendige service.
- Jeg vil opfordre de strejkende til hurtigst muligt at gå i arbejde igen, så vi kan sikre, at vores borgere får den hjælp, de har brug for, siger Arne Nikolajsen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.