Antallet af anbragte børn er nedbragt fra 205 børn i 2003 til 161 i 2007. Det er et fald fra 1,24 procent af børnegruppen til 0,94 procent.
Men formanden for byrådets udvalg for tvangsfjernelser, Ango Winther (S), er meget betænkelig ved at kalde det en succes, når der er færre anbringelser:
- Jeg frygter, at det vejer tungere at nå den succes end at få knækket den sociale arv.
Han vil ikke sige, at flere børn burde fjernes fra hjemmet:
- Men mange sager undrer det os, at vi ikke har fået at se noget før.
Ango Winther mener, det er forkert, at området kun har en fast pose penge at gøre godt med uanset antallet af sager. Det betyder, at udvalget må stoppe med at tvangsfjerne børn, når pengeposen er sluppet op - måske flere måneder før året er gået.
Ifølge avisens oplysninger er der aflyst flere møder i udvalget for tvangsfjernelser her sidste på året, fordi der ingen sager er. Om det skyldes at pengene er sluppet op, vil Ango Winther ikke kommentere. Blot siger han:
- Området burde overføres til ikke-styrbart område, så
der er penge til de nødvendige anbringelser. Det foreslog jeg i budgetforhandlingerne, men der var ikke opbakning.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.