Ungdommens Vårsalong rykker i år online. Det oplyser Syddjurs Kommune, der sammen med Odense, Aarhus, København og Malmø samarbejder om at fremme unge kunstneres lyst til at udtrykke sig kunstnerisk gennem billedkunst og skulpturer.
Det kulminerer normalt med en udstilling af værkerne på Kulturhotellet i Rønde og efterfølgende på Aarhus og Københavns rådhuse. Men det bliver altså online i første omgang på Facebook og siden på Kunstmatrix, der er en online platform, hvor man kan bevæge sig rundt i en virtuel kunstudstilling 9. marts. Efter udstillingen i Kunstmatrix vil de udstillede værker blive publiceret i en fysisk bog, som hver enkelt udstiller modtager et eksemplar af.
- Vi er udmærket klar over, at det ikke bliver det samme som en fysisk udstilling, men det vil være en mulighed for, at de unge kunstnere alligevel kan udstille deres værker og blive set, siger koordinator Thomas Stenumgaard Lind fra #Ungssyddjurs.
ibs
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.