Femern-projektet bliver ramt af endnu en forsinkelse, skriver dr.dk. Elektrificeringen af jernbanen på den tyske ø Femern og ned til Lübeck bliver sandsynligvis først færdig i 2024 - tre år efter at tunnelen er åbnet. Det vil blandt andet betyde, at stort set al godstogstrafik vil fortsætte med at køre over Storebælt i tre år efter Femern-tunnelen er åbnet.
Det har ellers lige fra starten af projektet været pointen, at både Danmark og Tyskland skulle sørge for at elektrificere jernbanestrækningerne til og fra Femern-forbindelsen, så tog fra store dele af europa nemt kan komme fra Skandinavien til resten af Europa. Men nu kommer der altså et cirka 90 km langt hul fra Puttgarten til Lübeck, hvor der først om tre år vil kunne køre elektriske tog.
Den tyske forsinkelse vil være et direkte brud på den traktat om Femern, som Danmark og Tyskland underskrev i 2008. Her står der, at begge lande skal sørge for at elektrificeringen af jernbanenettet er færdig, når Femern-forbindelsen åbner, og erhvervsorganisationen DI opfordrer regeringen til at holde Tyskland fast på traktaten.
- Vi er selvfølgelig uhyre interesserede i, at man overholder traktaten, og får investeret det man skal, siger transportminister Magnus Heunicke (S) til DR Nyheder. Han oplyser, at han snarest vil mødes med sin tyske kollega.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.