Det siger en harmdirrende politisk ordfører for socialdemokraterne i Region Sjælland, Tommy Kamp til DR Sjælland.
I går truede han direkte Falck med, at Regionsrådet slet ikke kan tage stilling til korpsets bud på ambulancekørslen, hvis direktøren fortsætter:
- Det er alene regionsrådet, der har lov at udtale sig om licitationsresultatet. Vi kan faktisk diskvalificere Falck, når vi skal tage stilling til de bud, der er kommet på det ekstraordinære møde den 20. oktober, siger Tommy Kamp.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.