dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Tre år til Aarhus' boligplan er for længe

Statsforvaltningen kritiserer Aarhus for at være for langsom om at bygge boliger til voksne handicappede
KORT NYT
19. FEB 2013 11.21

AARHUS: I sommeren 2012 fik kommunen en næse af statsforvaltningen, og den er heller ikke tilfreds med kommunens plan om at bruge tre år på at bygge nye boliger til de handicappede. Socialrådmand Hans Halvorsen (S) vil nu prøve at finde en løsning, der kan tilfredsstille statsforvaltningen:

- Vi troede, at de tre år var tilfredsstillende. Nu skal vi have en dialog med statsforvaltningen. Her og nu kan vi ikke gøre noget. Skal det være kortere end de tre år, skal vi undersøge, om der er boliger andre steder, siger Halvorsen ifølge DR Østjylland.

Om få uger går byggeriet af de første 36 boliger i gang i Tilst. 118 handicappede står på venteliste, så de kan flytte hjemme fra, og nogle af dem har ventet i fem-seks år.

ka

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/tre-aar-til-aarhus-boligplan-er-for-laenge

GDPR