Gentofte Kommune er landets dyreste kommune.
For andet år i træk bliver Tønder landets billigste kommune at bo i. Når de store udgifter er betalt har en modelfamilie mere end 27.500 kroner at bruge om måneden. Pengene har oven i købet større købekraft, hvis de bliver brugt i Tyskland, hvor momsen er seks procentpoint lavere end i Danmark.
Samtidig er det blevet meget billigere at bo på Læsø. Øen er dette års højdespringer og rykker i den samlede score 22 pladser frem. Nu er øen det ottendebilligste sted at bo.
Til gengæld er det gået den modsatte vej for Langeland, der er årets bundskraber. I 2007 var Langeland det ottendebilligste sted at bo, i år er øen rykket 14 pladser ned.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.