
Det skal være slut med at have tilknyttet et pædagogisk læringscenter, ofte forkortet til PLC, som i dag ellers er et krav for landets folkeskoler. Skolerne skal dog fortsat have samme funktion på matriklen, men nu skal det igen hedde skolebiblioteket, som mange voksne kender fra deres egen skoletid, lyder det i en pressemeddelse fra Børne- og Undervisningsministeriet.
- Hvor mange elever og forældre ved overhovedet, hvad et pædagogisk læringscenter er for noget? Og helt uforståeligt bliver det, når det forkortes PLC, siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S).
- Hvad vi kalder skolens fag, lokaler og funktioner er ikke ligegyldigt. Det har en selvstændig værdi at undgå elitære og indforståede begreber og gøre det muligt for enhver at deltage i samtalen om skolens hverdag.
Det fremgår af folkeskoleloven, at det pædagogiske læringscenter skal samarbejde med folkebiblioteket, stille undervisningsmidler til rådighed for skolens undervisning, herunder også bøger til elevernes fritidslæsning, og yde vejledning i brugen heraf.
Samtidig foreslår ministeren at afskaffe bekendtgørelsen for de pædagogiske læringscentre og skrive de centrale funktioner og opgaver for skolebiblioteket ind i folkeskoleloven.
Et udkast til lovforslag om navneændringen fra pædagogisk læringscenter til skolebibliotek vil blive sendt i offentlig høring i løbet af kort tid. Lovforslaget forventes fremsat i Folketingets åbningsuge i oktober.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.