TDC er blevet smidt ud af en ellers indbringende aftale om at levere data til hele staten. I stedet bliver det de danske elselskaber, der skal betjene samtlige ministerier, forsvaret og politiet.
Elselskabernes erhvervsselskab, Nianet, har fået ordren som leverandør af internetforbindelser ved at dumpe priserne kraftigt, skriver Berlingske.
Aftalen, der gælder i fire år, er minimum 80-90 mio. kr. værd, men har ifølge Nianet potentiale til et trecifret millionbeløb.
Nianet ejes af 17 danske elselskaber, som i mange år har forsøgt at bygge et reelt alternativ til TDC op. Elselskaberne lægger selv lysoptiske fiberkabler i jorden for derigennem at kunne levere Internet, TV og telefoni til danske hjem og uden om TDCs landsdækkende fastnet, som stadig leverer størstedelen af de danske internetforbindelser.
Nianet skal dog fortsat bruge TDCs kabler, som man lejer sig ind på i stedet for selv at grave kabler ned.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.