dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kim Agersten, Ritzaufoto.

Storbyerne har klart lavest stemmeprocent ved kommunalvalg

København ligger helt i bund, mens øerne ligger i top hvad angår stemmeprocent til KV13
3. OKT 2017 10.30

Ved det seneste  kommunalvalg i 2013 var stemmeprocenten lavest i København (61,2 pct.), Brøndby (64,6 pct.) og Glostrup (66,7 pct.). Blandt de ti kommuner med lavest stemmeprocent lå kun Aalborg og Esbjerg Kommuner uden for Region Hovedstaden. I de to kommuner stemte henholdsvis 68,4 og 68,9 pct. af vælgerne.

I den anden ende af skalaen er ø-kommunerne stærkt repræsenteret. På Fanø stemte den største andel af vælgerne - 85,4 pct., på Læsø afgav 83,7 pct. deres stemme, og på Samsø var stemmeprocenten tredjehøjest med 82,3 pct.

Blandt de landfaste kommuner var stemmeprocenten højest i Allerød Kommune, hvor 82,0 pct. af vælgerne stemte. I otte kommuner var stemmeprocenten over 80.

Kommuner med højest stemmeprocent ved KV13Skærmbillede 2017-10-03 kl. 10.08.12

Kommuner med lavest stemmeprocent ved KV13
Skærmbillede 2017-10-03 kl. 10.11.04

Den samlede stemmeprocent til kommunalvalgene har siden valget i 1970 ligget mellem 62 og 73 pct. I 2001 stemte 85 pct. af vælgerne dog, hvilket kan skyldes, at kommunalvalget faldt sammen med folketingsvalget, hvor stemmeprocenten siden 2. verdenskrig har været over 80 pct.

Højere stemmeprocent ved folketingsvalg
Ved det seneste folketingsvalg i 2015 var stemmeprocenten alle steder i landet væsentligt højere end ved KV13. Ligesom ved kommunalvalget havde en del kommuner omkring København en relativt lav stemmeprocent.

Men hvor otte ud af ti af kommunerne med lavest stemmeprocent lå i København og omegn til kommunalvalget, lå kun halvdelen af de ti kommuner med lavest stemmeprocent ved de seneste folketingsvalg i københavnsområdet. De andre kommuner i top ti var Lolland, Slagelse, Vesthimmerlands, Norddjurs og Bornholm.

I den anden ende af skalaen var kommunerne nord for København stærkt repræsenteret med Allerød, Egedal og Rudersdal som de tre kommuner med højest stemmeprocent. 

Kilde: Danmarks Statistik

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/storbyerne-har-klart-lavest-stemmeprocent-ved-kommunalvalg

GDPR