dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

SMS beskeder skal reducere udeblivelse

Ligesom biblioteker minder om at aflevere lånte bøger vil Sygehus Vendsyssel nu minde patienter om aftalte undersøgelser
24. JUL 2007 7.19
Antallet af patienter, som aldrig dukker op til planlagte undersøgelser, har nået et omfang, som nu får Sygehus Vendsyssel til at undersøge muligheden for at varsko patienterne med en sms-besked et par dage før, undersøgelsen skal finde sted.

Det oplyser DR Nordjylland.

Baggrunden er nogle tal, som oversygeplejerske Ellen Boelt har indhentet på sygehusets billed-diagnostiske afdeling. Af tallene fremgår det, at antallet af udeblivelser blev næsten tre-doblet fra februar 2006 til samme måned i år - nemlig fra 53 til 145.

- Selvom baggrunden for udeblivelserne måske kan være forståelig, så får de den kedelige konsekvens, at der ikke kan indkaldes andre til undersøgelser med så kort varsel, siger Ellen Boelt.

Dermed øges ventetiderne unødvendigt samtidig med, at den udeblevne selv kommer bag i køen igen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/sms-beskeder-skal-reducere-udeblivelse

GDPR