Skat har ikke registreret virksomheder eller private, der ikke betaler gæld til det offentlige, i RKI siden midten af 2013, skriver Jysk Fynske Medier. Skat giver det digitale inddrivelsessystem EFI skylden.
- It-systemet, der skulle varetage den automatiserede inddrivelse, havde ikke en tilstrækkelig udviklet facilitet, der kunne varetage et elektronisk samarbejde med private kreditbureauer, eksempelvis RKI. Derfor blev registreringen stoppet i forbindelse med ibrugtagningen af EFI i 2013, skriver Skat til Jysk Fynske Medier.
De manglende registreringer overrasker skatteadvokat og ekstern lektor på Aarhus Universitet, Torben Bagge. RKI-registreringer kan nemlig bruges som et pressionsmiddel mod dårlige betalere.
- Hvis man har begrænset med penge og skal betale en masse kreditorer, vil de fleste nok vurdere, hvor det er værst ikke at betale. Så længe Skat ikke registrerer i RKI, kan man frygte, at Skats regninger ender nederst i bunken, siger Torben Bagge.
Skat har tidligere brugt netop RKI-registreringer til at lægge pres på skyldnere. I 2011 satte Skat gang i en systematisk indberetning af virksomheder og virksomhedsejere til RKI, hvis de ikke betalte deres regninger.
I alt skrev Skat på 28.000 rykkerbreve, at virksomheder kunne blive registreret i RKI, hvis de ikke betalte til tiden. I perioden 2011 til og med første halvår af 2013 foretog Skat over 10.000 registreringer i RKI, men siden da har Skat ikke registreret nogen i RKI.
Gælden til det offentlige er siden 2013 steget med mere end 50 pct., så den i dag er på 100 mia. kr. Ifølge Torben Bagge ville det være oplagt for skat bruge RKI - især mens der er problemer med inddrivelsen.
- De har alt at vinde ved at lægge et motivationspres på skyldneren. Især når de har et inddrivelsessystem, der ikke fungerer. Jeg kan ikke se, hvorfor de ikke bare gør det, siger han.
Siden EFI blev lukket i 2015, er der ikke lavet nye aftaler om igen at samarbejde med RKI om at registrere dårlige betalere. Det kan dog blive en mulighed i fremtiden, skriver Skat. Hverken Skats direktør for inddrivelse, Lizzie Krarup Jakobsen, eller skatteminister Karsten Lauritzen (V) har ønsket at kommentere sagen overfor Jysk Fynske Medier.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.