Tidligere medarbejdere, beboere og familierne til tidligere beboere kritiserer i 21 Søndag institutionen for at være ligeglade med de unge, de skulle behandle og hjælpe.
I januar i år gik det helt galt. To unge mænd er døde af narko, mens de var på Markusholm. Og i det ene tilfælde greb personalet slet ikke ind.
Forstander John Frederiksen afviser, at der er problemer på Markusholm.
Assens Kommune har skærpet tilsynet med institutionen, fordi personalet ikke er godt nok uddannet, og fordi bygningerne er for dårlige.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.