RUDERSDAL: Helt i strid med boligreguleringsloven har Rudersdal Kommune givet dispensation til Nato-generalsekretær Anders Fogh Rasmussen, så han og fruen kan bruge helårsboligen i Nærum som sommerhus.
Ifølge Ekstra Bladet flyttede Anders Fogh folkeregisteradresse den 3. august for at bosætte sig i Bruxelles. Boligreguleringsloven betyder, man har bopælspligt. Det er ikke lovligt at have fast bopæl to steder. Huset i Nærum skulle egentlig udlejes eller sælges indenfor seks uger.
Byplanudvalget i Rudersdal Kommune har givet Fogh og frue dispensation fra bopælspligten. Den løber frem til 31. juli 2014.
På grund af bopælspligten er det yderst sjældent, at der gives dispensation i den slags sager.
Borgmester Erik Fabrin (V) mener ikke, kommunen har handlet forkert.
- Her behandler vi skam folk ens. Hovedreglen er også, at vi siger nej. At vi ikke giver dispensation fra boligreguleringsloven. Men i den konkrete sag sammenligner vi med, at vi i et par tilfælde tidligere har givet dispensation til folketingsmedlemmer fra provinsen, der har ønsket sig deres ekstra-bolig i hovedstaden i vores kommune. På den baggrund har et enigt byplansudvalg støttet at vi gav en dispensation til Fogh, siger Erik Fabrin til Ekstra Bladet.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.