dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Rigspolitichef skifter til den danske FN-mission i New York

KORT NYT
19. DEC 2019 12.30

Efter 11 år som rigspolitichef stopper Jens Henrik Højbjerg på posten ved udgangen af februar 2020. Derefter vil han i løbet af sommeren blive politirådgiver ved den danske FN-mission i New York, oplyser Justitsministeriet.

Jens Henrik Højbjerg er 64 år og cand.jur. fra Aarhus Universitet i 1982. Han har været rigspolitichef under otte justitsministre og bortset fra Islands rigspolitichef er han den længst siddende rigspolitichef i Europa i nyere tid.

Som rigspolitichef stod han dels i spidsen for at implementere politireformen, dels den politimæssige håndtering af nogle af de mere markante hændelser i nyere danmarks- og politihistorie, blandt andet indsatsen mod rocker- og bandekriminalitet, terror og migrantkrise.

mk

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/rigspolitichef-skifter-til-den-danske-fn-mission-i-new-york

GDPR