AARHUS: I anledning af den kommende festuge vil de opstillede kandidater til byrådet i Aarhus få en stemmeboks stillet til rådighed, hvorfra de kan stemme på konkrete forslag fra borgerne. Det skriver P4 Østjylland.
- Hvis det bliver sådan i fremtiden, kan man måske få en direkte indflydelse på, hvad politikerne siger ja eller nej til. Så kan man også tydligere se, hvilke politikere man skal stemme på, hvis de for eksempel siger nej til ens forslag, siger festugedirektør Jens Folmer Jepsen, som håber, at borgerne på den måde kan være med til at påvirke emnerne til KV13
Projektet er et samarbejde mellem Aarhus Festuge og P4 Østjylland.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.