AARHUS / SYDDJURS: Mindre, nye fund af PFOS betyder, at Aarhus Kommune i samråd med Fødevarestyrelsen fraråder at spise fisk fanget i Koldkær Bæk, Egåen og Egå Engsø nær ved brandskolen, hvor der frem til 2011 har været brugt brandskum med PFOS, oplyser kommunen.
- Fundet i fiskene ligger under aktionsgrænsen, så det er ikke påkrævet, at vi iværksætter tiltag. Vi har dog i samråd med Fødevarestyrelsen og ud fra et forsigtighedsprincip valgt at fraråde at man tager fisk med hjem og spiser. Man kan altså godt fiske de tre steder, men man bør ikke spise fiskene, siger Simon Grünfeld, områdechef, Teknik og Miljø.
Aarhus Vand advarer stadig mod at bade og fiske i regnvandsbassinet ved brandskolen.
Fund ved brændt fabrik
Samtidig kan TV2 Østjylland oplyse, at der i Pinstrup - i Syddjurs Kommune - nu er fundet PFOS sammen med en hel række andre potentielt miljø - og sundhedsskadelige stoffer i undergrunden hos spånpladevirksomheden Kronospan, der har været udsat for brand.
PFAS - som er samlebetegnelse for en lang række fluorstoffer, blandt andet PFOS - er blevet brugt mange steder i industrien. Blandt andet blev én type PFAS brugt i fødevareemballage af pap og papir indtil 2020, hvor det blev forbudt.
Stofferne er under mistanke for at være kræftfremkaldende, og store mængder af stofferne kan, forklarer professoren, føre til sukkersyge, fedme, stofskifteproblemer og fertilitetsproblemer.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.