dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Joachim Rode, Polfoto.

Patienter i hovedstaden er mest utilfredse

Patienternes tilfredshed er lavest i hovedstaden, især på Herlev-Gentofte Hospital. Indførelse af Sundhedsplatformen kan være en del af forklaringen
17. MAR 2017 7.07

Borgere i hovedstaden er mest utilfredse med behandlingen på deres hospitaler. Og siden sidste år er de regionale forskelle kun blevet større. Det viser den Landsdækkende Undersøgelse af Patientoplevelser for 2016, skriver DR København.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/patienter-i-hovedstaden-er-mest-utilfredse

GDPR