dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Om- og udbygning af Svendborg Sygehus er i gang

Sygehuset i Svendborg skal være specialsygehus og have et nyt center for planlagt kirurgi.
28. AUG 2025 7.25

SYDDANMARK: Med en bevilling fra det syddanske regionsråd på 112 mio. kr. til første fase af en stor om- og udbygning af Svendborg Sygehus går byggeriet i gang med det samme, oplyser Region Syddanmark. 

Sygehuset skal være specialsygehus med brede medicinske og geriatriske funktioner for nærområdet, og med et nyt center for planlagt kirurgi for hele Fyn, hvor der fx skal opereres patienter med hoftenære frakturer. 

- Nu går vi for alvor i gang med den store om- og udbygning af Svendborg Sygehus, der skal sikre de optimale rammer for sygehuset, som et moderne specialsygehus. Regionsrådet vedtog generalplanen for den store om- og udbygning på mødet i juni, og allerede nu går arbejdet i gang, siger formand for Region Syddanmarks udvalg for byggeri, indkøb og grøn omstilling Karsten Uno Petersen (S).

Frem mod 2034 skal der bygges for omkring 670 mio. kr. for at skabe rammerne for sygehusets fremtidige opgaver.

Med bevillingen fra det seneste regionsrådsmøde på 112 mio. samt tidligere bevilgede 16 mio. kr. kommer beløbet for den første fase af byggeriet op på 128 mio. kr.

Pengene bruges bl.a. til at modernisere de tekniske installationer -strøm, vand, køling m.m. samt til nybyg og renovering af bygninger til teknik og forberedelse af den nye sengebygning. Den vil på sigt rumme 30 en-sengsstuer med eget bad og toilet.

Første fase er planlagt til at strække sig frem til 2027.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/om-og-udbygning-af-svendborg-sygehus-er-i-gang

GDPR