dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Sygehus Lillebælt har lokationer i Middelfart, Kolding og Vejle.
Tim Kildeborg Jensen, Ritzau Scanpix

Nu er tre blevet dømt i bedragerisag på sygehus

To mio. kr. blev lænset fra Sygehus Lillebælt. Tre mænd har fået præcis samme straf.
21. OKT 2021 11.55

SYDDANMARK: To mænd er torsdag blevet dømt i en sag om bedrageri for godt to mio. kr. på Sygehus Lillebælt. Det oplyser anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nu-er-tre-blevet-doemt-i-bedragerisag-paa-sygehus

GDPR