dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Medie: Tidligere topfolk fra Frederikshavn Havn stævnet af kommunen

KORT NYT
19. MAR 2025 10.32

FREDERIKSHAVN: Mikkel Seedorff Sørensen, som sidste år blev fyret fra posten som direktør for Frederikshavn Havn, er blevet sagsøgt af Frederikshavn Kommune. Det samme er havnens tidligere bestyrelsesformand Bo Uggerhøj. Det skriver Nordjyske.

Frederikshavn Kommune måtte sidste år hjemtage driften af havnen, da den ikke længere kunne afbetale en gæld på 1,7 milliarder kroner. Kommunen forsøger ligeledes at holde advokatfirmaet HjulmandKaptain ansvarlig. Ifølge Nordjyskes oplysninger omfatter søgsmålet Karsten Madsen, der er partner i advokatfirmaet og tidligere advokat for havnen. Det bekræfter han selv i en sms. 

Lokalmediet har været i kontakt med Mikkel Seedorff Sørensen, men han ønsker ikke at udtale sig om sagen. Hovedanklagen mod ham er, at han ifølge kommunen skulle have solgt ejendomme på havnen uden skriftlig godkendelse fra bestyrelsen. Den tidligere bestyrelsesformand Bo Uggerhøj har heller ikke ønsket at kommentere på søgsmålet.

lal

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/medie-tidligere-topfolk-fra-frederikshavn-havn-staevnet-af-kommunen

GDPR