dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lille fjernvarme-selskab vandt strid om varmepris

Prisen for energi fra privat firma kan ikke fastfryses i ti år
KORT NYT
1. APR 2004 9.56
Emballagevirksomheden Brdr. Hartman A/S må ikke kræve en mindstepris for den overskudsvarme, selskabet leverer til Tønder Fjernvarmeselskab. Det fremgår af en afgørelse fra Energitilsynet, skriver Jydske Vestkysten.

Selskabet ønsker at indgå en 10-årig aftale om levering af overskudsvarme. Prisen skal afhænge af fuelolie-prisen og dollarkursen. Men Brdr. Hartman ønsker også en garanti for, at prisen ikke kommer under det aftalte i ti år.

Men en varmeleverance må ikke fortrænge en billigere, har Energitilsynet afgjort. Tønder Fjernvarmeselskab planlægger at bygge et biomasseanlæg, som kan levere varmen billigere.
lg

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lille-fjernvarme-selskab-vandt-strid-om-varmepris

GDPR