Lærer idømt 10 dagbøder på i alt 2500 kroner
NYBORG: En domsmandsret fastslog i går, at en 43-årig døvelærer på Nyborgskolen den 3. november sidste år med overlæg sparkede en 16-årige elev over skinnebenet, fordi han var blevet sur på eleven. Dommen var enstemmig, selv om læreren i et længere indlæg lige inden domsafsigelsen afviste, at han havde sparket den pågældende elev. Han mente til gengæld, at der havde været tale om en slags sammensværgelse blandt eleverne på døveskolen for at få ham dømt og dermed smidt på porten, oplyser Fyens Stiftstidende. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.