dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Læge-krise i Fredericia midlertidigt afblæst

KORT NYT
1. FEB 2017 16.54

FREDERICIA: Der er nu lykkedes at finde en midlertidig vikar for praktiserende læge Stig Gerdes, der har fået frataget sin autorisation af Styrelsen for Patientsikkerhed på grund af fejlbehandling af en psykisk syg kvinde. Den læge-krise, der var lagt op til i Fredericia, er således afblæst- i hvert fald for nu, skriver Fredericia Dagblad. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laege-krise-i-fredericia-midlertidigt-afblaest

GDPR