LEJRE: Det betyder, at Lejre Kommune nu får et certifikat som dokumenterer, at der er kvalitet i sagsbehandlingen på natur- og miljøområdet.
Kommunens kvalitetsstyrings-system for sagsbehandlingen på natur- og miljøområdet blev tjekket for at se, om systemet lever op til kravene i lovgivningen og om sagsbehandlerne gør det, de skal gøre. Det fortæller Roskilde Avis.
- Arbejdet med kvalitetsstyring har givet os et godt overblik over vores kompetencer og det viser, at vi er godt med på hele natur- og miljøområdet. Foruden at dokumentere, at vi gør, det vi skal, kan vi også styre målrettet efter at have de rette kompetencer ved bl.a. at igangsætte de nødvendige uddannelsesforløb blandt medarbejderne, siger Natur- og Miljøchef Marianne Spang Bech til avisen.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.











