dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Fra storbranden på havnen i Fredericia i februar 2016.
Mads Hansen, Ritzau Foto

Kompromis mellem gødningsfirma og kommune om udslip efter storbrand

Først vurderede Fredericia Kommune, at 4.000 ton kvælstof røg i Lillebælt, mens Dan Gødning, hvis tanke lækkede, sagde 2.100 ton. Nu er der enighed om, at det var 2.800 ton.
11. SEP 2017 11.10

FREDERICIA: Nu er der enighed mellem miljømyndigheden i Fredericia Kommune og gødningsfirmaet Dan Gødning om, hvor meget kvælstof der egentlig blev ledt ud i Lillebælt efter storbranden den 3. februar 2016.

Fredericia Dagblad refererer Søren Mølvang Nielsen, kommunikationsdirektør i Danish Agro, medejer af Dan Gødning, for tilfredshed med, 'at vi nu har kunnet forene vores viden og eksperter og er nået til et fælles resultat, der siger 2.800 ton. Det er mere, end vi vurderede, men det er beregnet ud fra allernyeste jordbundsmålinger, som først lå klar i juli'.

Kommunen vurderede efter miljøulykken, at der var tale om mere end 4.000 ton kvælstof, mens firmaet vurderede, mængden var godt det halve.

Det høje tal - 4.000 ton - svarer ifølge et notat udarbejdet for kommunen af professor i havmiljø Stiig Markager, Aarhus Universitet, til, at der ved ulykken blev udledt 132 pct. mere kvælstof i det centrale Lillebælt end normalt på et år. Og hele ni pct. af de 57.222 ton, der udledes på et år i Danmark.

Påbud i denne måned
Firmaets rådgivere vurderer, at de samlede omkostninger i værste fald vil løbe op imod 50 mio. kr. for Dan Gødning og Nagro A/S. Firmaet afventer et påbud fra kommunen om, hvornår oprydningen skal ske. Det påbud forventes at være klar inden udgangen af september.

Udover oprydningen efter udslippet af kvælstoffet er firmaet også blevet holdt ansvarlig for ødelæggelser og overarbejde i forbindelse med branden, der kostede Trekantområdets Brandvæsen op mod 3 mio. kr. De penge krævede brandvæsenet tidligere på året i erstatning.

Oven i de materielle skader er der brugt ekstra mandskabstimer for knap en halv mio. kr. I alt har brandvæsenet opgjort et krav til 2,7 mio. kr. plus moms.

ka

 


 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kompromis-mellem-gdningsfirma-og-kommune-om-udslip-efter-storbrand

GDPR