Det fremgår af en historie i dagbladet Information, hvor tidligere S-ministre som Jytte Andersen og Helle Degn ytrer sig kritisk om den nuværende politiske ordfører Henrik Sass-Larsens gennemslagskraft.
Tidligere indenrigsminister og Århus-borgmester Thorkild Simonsen synes hellere, man skulle holde på de to partivalgte næstformænd, Nick Hækkerup og Nicolai Wammen, der er henholdsvis ex-borgmester i Hillerød og nuværende borgmester i Århus.
De to sammen med Helle Thorning ville være et langt stærkere hold, siger Thorkild Simonsen til avisen.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.