dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kolding får hjemmehjælpspræst

KORT NYT
30. MAJ 2020 12.17

KOLDING: I takt med, at indlæggelser bliver kortere, og behandlinger i højere grad foregår i eget hjem, bliver der ringere muligheder for borgere for at benytte sig af sygehuspræster. Derfor har Kolding Kommune sammen med Kolding Provsti startet et toårigt projekt med en hjemmehjælpspræst i en af byens hjemmehjælpsgrupper i Taps. Her kan borgere og deres pårørende i stedet dele deres tanker med hjemmehjælpspræsten, når livet gør ondt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kolding-faar-hjemmehjaelpspraest

GDPR