
Rygterne har rumlet længe, men i denne uge bliver det alvor, og Naser Khader forlader det parti, han har været medlem af i 23 år, oplyser Radioavisen.
Der har løbende været knas i forholdet mellem Khader og gruppeformand Marianne Jelved, men også forholdet til næstformand Margrethe Vestager og senest også udlændingeordfører Elsebeth Gerner Nielsen er problematisk efter hende tørklæde-stunt.
Khader og Anders Samuelsen har længe været utilfredse med den strategi, der skulle gøre Marianne Jelved til landets første kvindelige statsminister.
Ingen kommentarer fra Holbæk
Holbæks radikale borgmester Jørn Sørensen vil ikke kommentere uroen i partiet.
Det sidste par år har den borgerligt orienterede radikale borgmester i Holbæk haft en særdeles kritisk indstilling til udviklingen i sit parti. I de år Anders Samuelsen var folketingsmand for Holbæk-kredsen havde han et tæt samarbejde med Holbæks radikale borgmester.
Men her til morgen vil Jørn Sørensen ikke kommentere oplysningerne om sprængningen af partiet.
Holbæk-kredsens nuværende radikale folketingsmand, Ole Glahn siger, at han ikke tror på Anders Samuelsen og Naser Khader er på vej ud af partiet: - I hvert fald vil jeg se det, før jeg tror det, siger han til Københavns Radio.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.