
KØBENHAVN: Ikke mindre end 230 gebyrer, takster og priser skal genberegnes, hvis Teknik- og Miljøudvalget i København mandag den 13. august godkender forvaltningens model, oplyser forvaltningen i kølvandet på BT's dækning af alt for høje gebyrer i kommunen.
Samtidig anbefales det efterfølgende at undersøge, om forvaltningen er omkostningseffektiv sammenlignet med andre kommuner og det private. Og som led i den del af undersøgelsen skal niveauet på forvaltningens takster og gebyrer sammenlignes med andre kommuners.
Undersøgelsen skal gennemføres med bistand fra eksterne konsulenter og Økonomiforvaltningen. Dermed lægger forvaltningen op til en grundigere gennemgang end oprindeligt ønsket af hele Borgerrepræsentationen før sommer.
'Ingen nulfejlskultur'
Teknik- og Miljøborgmester Ninna Hedeager Olsen (EL) bakker umiddelbart op om forvaltningens model:
- Med den foreslåede model foretager vi ikke kun en skrivebordsanalyse. Der er også lagt op til, at vi inddrager medarbejdere og ledere, så vi bringer deres viden i spil, siger borgmesteren.
Allerede da det stod klart, at Teknik- og Miljøforvaltningen havde taget for høje priser for renhold af fortovene i dele af byen, bad Ninna Hedeager Olsen forvaltningen om at sætte gang i en intern undersøgelse af alle takster og gebyrer. Den har foreløbig vist, at der kan være en udfordring med den pris, forvaltningen opkræver, når private får tilladelse til at opstille containere til eksempelvis byggeaffald på kommunens vejarealer.
- Nu smider vi det store trawl ud for at få gennemgået hele vores område til bunds. Derfor kan flere fejl dukke op til overfladen. Hvis arbejdet skal blive en succes, skal alt frem i lyset. Det får vi kun, hvis medarbejdere og ledere ikke bliver ramt af angst og utryghed. Derfor vil jeg minde om, at vi ikke har en nulfejlskultur, og jeg vil opfordre alle, der kender til fejl eller har forslag til forbedringer, at spille ind med dem, siger Ninna Hedeager Olsen.
Forvaltningen foreslår, at undersøgelsen gennemføres i to etaper, og at udvalget får forelagt konklusionerne i henholdsvis januar og april 2019. Opgaven ventes at koste mellem 3 og 5 mio. kr.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.