Når danskerne tænker på skizofrene, er det ofte billedet af doktor Jekyll og Mister Hyde, der dukker op på nethinden. Tre ud af fire tror således, at skizofreni er lig med personlighedsspaltning, og 40 procent mener, at mennesker med skizofreni er farlige for deres omgivelser.
Det viser en ny undersøgelse blandt 1005 repræsentativt udvalgte danskere over 17 år foretaget af Epinion for Psykiatrifonden. Det skriver Kristeligt Dagblad.
De ovenfor nævnte er to af de mest udbredte misforståelser om denne lidelse. På baggrund af den store uvidenhed indleder Psykiatrifonden nu en landsdækkende oplysningskampagne om skizofreni.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.