JAMMERBUGT: Jammerbugt Byråd drøftede i går, om hele administrationen skulle samles i Messecenter Nord i Pandrup. Konklusionen blev, at de nuværende rådhuse skal bevares, oplyser DR Nordjylland.
- Der var ikke den store tilslutning, og derfor droppede vi tanken om ét stort rådhus. Det her jeg det fint med, for Jammerbugt er en decentral kommune, siger borgmester Mogens Gade (V).
Ifølge ham havde kommunen fået tilbudt Messecentret i Pandrup til en rimelig pris, men siger altså nej tak.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.