
- Kommunerne har næppe midler til at overtage de forpligtelser,amterne hidtil har haft på digerne, siger digegreve Truels Stauning Jensen, der også er medlem af bestyrelsen for det Rådgivende Udvalg for Vadehavet.
Hidtil har udgifterne til digerne været delt mellem kommuner, amter og staten, men efter kommunalreformen, der nedlagde amterne, er der ifølge Truels Stauning Jensen ikke truffet aftale om hvem, der skal overtage amternes dækning.
Må klares i fredstid
- Jeg synes, vi skal have klaret opgavefordelingen snarest, og i fredstid, hvis jeg må kalde det sådan, så vi ikke efter en stormflod pludselig er tvunget til at finde en løsning, siger han.
De otte millioner kroner, som fødevareministeren og trafikministeren har fundet i fællesskab til hjælp til vedligeholdelse af de private diger, mener Truels Stauning Jensen ikke er brugt på Vadehavs-digerne, og det er langt fra nok til at sikre dem i fremtiden.
- Det lyder jo samstemmende fra forskerne, at vandstanden vil stige og at vi får kraftigere storme i fremtiden, så jeg mener vi skal have sagen vendt i det rådgivende udvalg snarest, siger han.
Han mener, at det er begrænset hvor meget lodsejerne kan bidrage med.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.