HOVEDSTADEN: I Danmark ses en stigende brug af ulovlige opioider - særligt blandt unge.
Derfor lancerer Region Hovedstaden nu en ny plan, der skal dæmme op for forbruget af opioider i regionen.
- Vi tager opioidproblemet alvorligt. Vi kan heldigvis ikke sammenligne os med USA, men alligevel ser vi en bekymrende udvikling herhjemme. Vi vil være på forkant og sikre, at både sundhedsvæsenet og samfundet generelt har de rette værktøjer til at bremse misbrug, siger regionsrådsformand Lars Gaardhøj (S).
Øget fokus hele vejen rundt
Det betyder blandt andet, at brugen af opioider som morfin, tramadol og oxycodon bliver mere stramt reguleret på både hospitaler og hos praktiserende læger.
Hospitaler skal fremover udlevere det præcise antal tabletter ved udskrivelse i stedet for at ordinere store pakninger, så patienter ikke får unødigt store mængder smertestillende med hjem - og dermed mindskes risikoen for misbrug.
Region Hovedstaden vil også indgå i et tættere samarbejde med gymnasierne og klæde lærere og ledere på med opdateret viden, så de bedre kan spotte tegn på mistrivsel og reagere tidligt.
Slutteligt sætter regionen også fokus på samarbejdet mellem hospitaler, kommuner og praktiserende læger. Tiltaget skal understøtte, at de unge hurtigt får den rette hjælp, så de kan komme ud af misbruget.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.