dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Holstebro må droppe Tango Towers

Adfbrudte forhandlinger med Nordicom, der skulle bygge råd-høj-hus får kommunen til at undersøge alternativer
Baggrunden er, at forhandlingerne med firmaet Nordicom om opførelse af et højhusbyggeri er afbrudt. Nordicom blev ved en arkitektkonkurrence sidste år valgt til at gennemføre projektet. Efter planen skulle kommunen leje ca. 2.500 kvadratmeter af byggeriet til kommunens administration, hedder det i en pressemeddelelse. Og videre:

I forhandlingerne med Nordicom har det ikke været muligt at finde frem til en løsning, der i tilstrækkelig grad giver Holstebro Kommune sikkerhed for realisering af et sammenhængende finansieret projekt med højhus.

- Det er naturligvis ærgerligt, at højhusprojektet ikke bliver til noget i denne omgang. Vi har ikke opgivet projektet, men vi har et akut behov for at skaffe mere plads til vores ansatte og få personalet samlet. Derfor har vi nu bedt administrationen om at undersøge alternative muligheder for byggeri, siger borgmester Arne Lægaard (V).

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/holstebro-maa-droppe-tango-towers

GDPR