Larsen, der også er formand for skoleudvalget i KL, ser som det allerværste, hvis det ligefrem kommer til at betyde nedlæggelse af lokale partiforeninger.
- Jeg har altid ment, at vores parti har det særkende, at der var to fløje. En med et socialistisk udgangspunkt, og en fløj med et liberalt udgangspunkt. De to ben har vi hidtil kunne stå på. Det kan vi åbenbart ikke nu, og det kommer til at koste stemmer, fordi der kommer to partier, der ligner hinanden, siger Henrik Larsen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.