dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hård kritik Riskærs hjemmehjælp

Finansmanden Klaus Riskær Pedersen bag hjemmehælp. Kritiseres for manglende tilsyn
KORT NYT
7. MAR 2008 7.01
Ifølge direktøren for Københavns Kommunes sundheds- og omsorgsafdeling, Hanne Bostrup, har Klaus Riskær Pedersen fået en frist på to uger til at få løst en række "alvorlige tilsynssvigt" i sit firma Hjemmehjælpen Aps.

Kommunens kontroleftersyn har afsløret, at Klaus Riskær Pedersens omkring 50 hjemmehjælpere og omsorgsassistenter bl.a. ikke er blevet instrueret i at "dokumentere deres opgaver og observationer i hjemmet", ligesom de ikke er blevet udstyret med det elektroniske kommunikationsudstyr, som kommunen kræver.

Klaus Riskær Pedersen lover bod og bedring, og skyder skyldes på firmaets medstifter og direktør, Ulla Mangor. Hende har han nu fyret og vil efterfølgende købe hende ud af selskabet.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/haard-kritik-riskaers-hjemmehjaelp

GDPR