
SKIVE: Opskriften på succesen er klar: Borgerinddragelse.
Der er fuld gang i energibesparelserne på Limfjordsøen Fur, hvor EnergiMidt sammen med Fur og Skive Kommune gået sammen om udviklingsprojektet Innovation Fur, der handler om at udvikle en model af fremtidens bæredygtige, energirigtige og digitale samfund.
Innovation Fur har bl.a. gennemført gratis energitjek hos 26 pct. af de 450 helårsbeboelser på Fur, gennemført undervisningsforløb om vedvarende energi, offentliggjort et klimaregnskab for Fur, afholdt informationsmøde og åbent hus-arrangement om solceller – alt sammen i øjenhøjde med borgerne og derfor noget, der har medvirket til, at energioptimering og vedvarende energi er kommet ind under huden på øboerne.
- Det er dejligt at se, at furboerne har haft stor fokus på, og lyst til, at energioptimere deres huse – og også har installeret vedvarende energikilder. Det er konkrete eksempler på, at vores udviklingsprojekt har haft succes med at motivere borgerne til at tænke i energibesparelser og fremtidig energiforsyning, fortæller Gitte Wad Thybo, projektleder for Innovation Fur.
56 pct. har energioptimeret
Ifølge en evaluering af de gratis energitjek på øen, er hele 56 pct. af dem, der har fået et energitjek, gået i gang med at lave konkrete energirenoveringstiltag. Og en overvejende del af dem har fået øjnene op for, at vedvarende energi er en attraktiv løsning – også i fremtiden, hvor man forventer, at energipriserne stiger: 38 pct. af gruppen har nemlig købt vedvarende energikilder, mens 21 pct. overvejer at købe det.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.