Forbud mod at fyre med træ og halm i El- og varmeværker
Problemet er, at der ikke er statslige afgifter på denne form for forsyning. Det betyder, at staten ville miste millioner i afgifter, hvis det blev mere udbredt, skriver Politiken.
Ifølge Danske Fjernvarmeværkers Forening er forbuddet absurd.Her mener man, at EUs krav til - blandt andet CO2-udslip - burde gøre det oplagt at bane vejen for den mere miljøvenlige energi. cgt/
Ifølge Danske Fjernvarmeværkers Forening er forbuddet absurd.Her mener man, at EUs krav til - blandt andet CO2-udslip - burde gøre det oplagt at bane vejen for den mere miljøvenlige energi. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.