FREDERICIA: Syv år i træk med enstemmighed bliver det til med budgetaftalen for 2021, der supplerer Socialdemokratiets absolutte flertal med et spænd fra Enhedslisten til Nye Borgerlige. "Vi er stolte over at stå sammen i en krisetid"', hedder det i aftaleteksten.
"Krisetid" refererer til coronasituationen, mens den generelle fredericianske situation ikke falder ind under krisebetegnelsen. Den kommunale økonomi er stærk, fremhæves det i aftaleteksten, og styrken bruges blandt andet til et "meget markant" femårigt anlægsprogram med for 340 mio. kr. løft til folkeskolerne og på driftssiden fremrykning af minimumsnormeringer i dagtilbud.
Aktiviteten er så høj, at den kun kan finansieres ved træk på kassebeholdningen. Underskuddet i budgetåret bliver 47 mio kr. og i overslagsårene 64 mio. kr., 56 mio kr. og 86 mio. kr. Det koster på likviditeten - fra 329 mio. kr. i gennemsnit i 2021 over 284 mio. kr. i 2022, 224 mio. kr. i 2023 til 150 mio kr. i 2024, hvilket netop er undergrænsen - som dermed ikke overskrides.
Bag budgetaftalen står Socialdemokratiet, Venstre, Dansk Folkeparti, Enhedslisten og Nye Borgerlige. Budgettet andebehandles og besluttes endeligt i Fredericia Byråd 5. oktober
Se budgetaftalen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.