* Borgere, der venter over et halvt år på blot at få bekræftet modtagelsen af et brev.
* Tabt arbejdsfortjeneste, der ikke bliver udbetalt - eller bliver det med stærk forsinkelse.
* Manglende bevilling af nødvendige hjælpemidler, så handicappede kan komme i bad.
Det er blot nogle af de forhold, som handicappede i Egedal Kommune oplever. Og formanden for Handicaprådet i Egedal, Bo Feldberg, kræver nu, at der sker noget, skriver Lokalavisen Ugenyt.
- Problemerne med sagsbehandlinger i Egedal kommune blev drøftet i Handicaprådet tilbage i oktober måned. Allerede dengang gav administrationen udtryk for, at man var bekendt med de uacceptable forhold, og at kommunens ledelse også fuldt ud var bekendt med tingenes tilstand. Vi bad om en redegørelse, men den er ikke kommet endnu, siger Bo Feldberg.
- På den baggrund er det skuffende, at Egedal Kommunes borgmester på nuværende tidspunkt blot slår ud med armene og beklager, at der er flere sager end forventet, og at man ikke har personale nok. Jeg kan godt forstå, når Handicaporganisationerne begynder at tvivle på om Egedal Kommune har vilje eller evne til at leve op til sit ansvar. Der er behov for politisk handling og ikke bare beklagende ord, siger Bo Feldberg.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












