dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Direktionen kendte til udbytteskat-svindelen

KORT NYT
27. DEC 2016 10.27

Manden, som udpegede de skyldige for milliardsvindlen med udbytteskat, daværende direktør i Skat Jesper Rønnow Simonsen, havde selv et stort ansvar for fadæsen, som kostede statskassen mindst 12,3 mia. kr., oplyser Politiken, der har haft adgang til at læse en mere end 200 sider lang rapport fra Kammeradvokaten, der er stemplet 'Fortrolig’.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/direktionen-kendte-til-udbytteskat-svindelen

GDPR