dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Dialogmøde om plejekonkurser giver håb om løsninger

38 plejekonkurser siden 2013 skræmmer. Derfor havde regeringen onsdag indkaldt til dialog med parterne for at forebygge konkurser i ældreplejen

- Det er på høje tid, at regeringen griber ind overfor konkurser i hjemmeplejen. Jeg frygter at konkurrenceudsættelse har sat gang i en prismæssig dødsspiral, og vores bud er klart: Flyt fokus fra pris til kvalitet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/dialogmode-om-plejekonkurser-giver-hab-om-losninger

GDPR