Lufthavnen sætter passagerrekord efter stærk stigning i udlandstrafikken, og flere nye ruter er på vej
Læs også

Billund Lufthavn har i de seneste måneder haft den største vækst i trafikken i mange år, skriver Jyllands-Posten.
Den voldsomme vækst på ruterne til udlandet skyldes ikke mindst, at Ryanair har åbnet en række ruter.
Ifølge lufthavnschefen er der flere ruter på vej fra den midtjyske lufthavn.
Den voldsomme vækst på ruterne til udlandet skyldes ikke mindst, at Ryanair har åbnet en række ruter.
Ifølge lufthavnschefen er der flere ruter på vej fra den midtjyske lufthavn.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.