
TØNDER: En enig kommunalbestyrelse i Tønder har indgået budgetaftale for 2026 og overslagsårene. Der investeres i børns trivsel og læring med penge til folkeskolen, etablering af juniorklubber og en garantinormering i dagtilbud. Derudover afsættes der midler til at styrke faglokalerne, renovere legepladser og håndtere et stigende behov for specialundervisning.
- Med budgetaftalen for 2026 sikrer vi både stabilitet i kommunens økonomi og skaber rum til nye initiativer, der styrker velfærden for borgerne i Tønder Kommune. Det er en aftale, der bygger på fælles ansvarlighed og en stærk tro på, at udviklingen sker i samarbejde med borgerne, siger borgmester Jørgen Popp Petersen (Slesvigsk Parti) i en pressemeddelelse.
Kommunalbestyrelsen har ligeledes valgt at nedsætte et § 17 stk. 4 udvalg, der skal arbejde med idéer om børne- og ungeuniverser og gennemføre konkrete analyser for skoler og dagtilbud.
På ældreområdet afsættes der 1 mio. kr. årligt til at forebygge ensomhed og styrke demensindsatsen. Socialområdet styrkes med en langsigtet renoveringsplan for botilbud og beskyttede værksteder samt midler til civilsamfundsindsatser målrettet børn og unge i sårbare familier.
Klima og byudvikling
Også klima- og miljøområdet er i fokus i budgetaftalen. Der afsættes 3 mio. kr. i 2026 til energimærkning af den kommunale bygningsmasse, og der afsættes midler til spildevands- og affaldsplaner, styrket miljøsagsbehandling, klimatilpasningstiltag og konkrete projekter. Ikke mindst investeres der 8 mio. kr. over to år i LIFE Wadden Sea Birds-projektet, som sammen med ekstern medfinansiering skal styrke naturformidling og friluftsliv ved Vidåslusen og Margrethe Kog Nord.
Kommunalbestyrelsen har et ønske om at fortsat skabe udvikling i både byer og landområder og afsætter derfor midler til centerbyplaner, byfornyelse i Tønder, udviklingsplan for Rømø og en pulje til forsamlingshuse.
Største investeringer i budgetaftalen
- 88 mio. kr. til Fremtidens Folkeskole- og dagtilbud.
- 9,8 mio. kr. til færdiggørelse af Kongevej i Tønder.
- 8 mio. kr. til LIFE Wadden Sea Birds-projektet (med ekstern medfinansiering).
- 5 mio. kr. i 2026 og 9,2 mio. kr. i 2027–28 til Masterplan Tønderhallerne.
- 5,5 mio. kr. i 2026 og 2027 til opdatering af faglokaler i folkeskolen.
- 2,5 mio. kr. i 2026–27 og 5 mio. kr. i 2028 til Tønnisgaard – Dannet af Havet.
Læs alle artikler om kommunernes økonomi og budgetter for 2026 under temaet Budget 2026.
SRS
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.